یک روز جذاب در پارک کوهسنگی مشهد


4 آذر 1399 - 23:00
d5f43473e9
کوهسنگی یکی از قدیمی ترین و مشهورترین مکان‌های گردشگری شهر مشهد بوده که به دلیل وجود دو کوه سنگی مشرف به شهر به این نام خوانده می‌شود.

به گزارش مشهد فوری، کوهسنگی یکی از قدیمی ترین و مشهورترین مکان‌های گردشگری شهر مشهد بوده که به دلیل وجود دو کوه سنگی مشرف به شهر به این نام خوانده می‌شود. کوه‌هایی که صعود به نوک آن برایتان آسان است و در میان آن، راه پله‌هایی از جنس خود کوه قرار داده شده تا از آن بالا بروید.

در خبرها آمده است که امام رضا(ع) هنگام رسیدن به خراسان در این کوه مدتی تامل کرده اند و آنجا را مبارک شمردند و پیش بینی نمودند که در آینده‌ای نه چندان دور این کوه موجب برکت مردم شود. مردم این موضوع را به فال نیک گرفتند و به نشانه رونق آن تا کنون به عنوان یک بوستان و همچنین استخراج سنگ‌های هرکاره از آن منطقه استنباط کردند.

پارک کوهسنگی در جنوب غربی شهر مشهد و در انتهای خیابان کوهسنگی واقع شده است و دومین پارک بزرگ (بعد از پارک ملت) مشهد است. گفته می‌شود در گذشته که در این محل روستایی وجود داشت شاه عباس صفوی در سن ۱۶ سالگی در این روستا تاج‌گذاری کرد.

پارک کوهسنگی در میان مکان‌های تفریحی شهر مشهد از قدمت و شهرت بیشتری برخوردار است و یکی از زیباترین پارک‌های ساخته شده در ایران است. در این پارک، استخری بزرگ وجود دارد و تلفیق آب و منظره کوه سنگی، در میان پارک و فضای سبز آن منظره ای بسیار زیبا را به وجود آورده است.

پس از انقلاب و هشت سال دفاع مقدس بخاطر اهمیت کوهسنگی مشهد و منطقه‌ای آن بر بالای کوه 8 شهید گمنام را دفن کردند تا بر قداست این کوه ها افزوده شود و نام «جبل النور» را نیز از آن زمان به بعد بر این کوه گذاشتند. از مسیر اصلی که بر قله صعود می‌کنید شاهد عقب نشینی در کنار آبشار کوچکی هستید که اقامه نماز و دعاهایی اعم از ندبه، کمیل، توسل و ... در آن بالا برپا می شود. خیل عظیمی از جمعیت برای زیارت مزار شهدا می‌روند.

وقتی به انتهای رودکی١ می‌رسید، پلی را مقابلتان می‌بینید که به دامنه کوهسنگی ختم می‌شود. در آنجا محیطی آرام، ساکت و سرسبز مقابلتان مشاهده می‌کنید. به محض ورود به این مکان ابتدا با قبری بزرگ مواجه می‌شوید که متعلق به شیخ اسدا… یزدی است. در کنار آن یک هشت ضلعی بزرگ می‌بینید که هفت قبر در آن قرار دارد. این قبرها متعلق به افرادی ازجمله آقامیرزا عسکری رضوی مشهور به «آقابزرگ حکیم» و پسرش، همچنین فقیه ربانی شیخ سیف اللهی ایسی و تعدادی از مریدان این بزرگواران است که آنجا به خاک سپرده شده اند.

تفریحات بوستان کوهسنگی

بوستان کوهسنگی برای همه گروه‌های سنی قابل استفاده است و افراد به صورت گروهی یا انفرادی، در قالب تیم‌های جوان یا خانوادگی در آن به تفرج مشغول می‌شوند. تفریحات متنوعی در این بوستان برای افراد با گروه‌های سنی مختلف در نظر گرفته شده است. در ادامه به این تفریحات اشاره می‌کنیم.

شهر بازی‌های پارک کوهسنگی مشهد

شهربازی‌های متعددی به صورت رایگان در قسمت‌های مختلف پارک احداث شده است که با بازی‌هایی مثل سرسره‌های سرپوشیده و سرباز، النگ دو لنگ، تاب بازی و بازی‌هایی همچون منچ زمینی و غیره به صورت رایگان و بازی‌هایی مثل ترامپولین، پارک‌های بادی، منوریل با هزینه تجهیز شده است.

کوهسنگی لند یکی از شهربازی‌های مشهد است که علاوه بر بازی‌های رایگان معمول از قایق سواری در دریاچه، جامپینگ، زوربال استوانه در آب، قطار کودک و... نیز برخوردار است.

کالسکه سواری

از تفریحات نوستالوژیک موجود در بوستان کوهسنگی که از گذشته به یادگار مانده است می‌توان به کالسکه سواری اشاره کرد. اسب‌ها به این کالسکه‌ها وصل شده اند و گردشگران را در مسیر کالسکه سواری دور تا دور پارک می‌چرخانند. قیمت کالسکه سواری در یک مسیر 35 هزار تومان ودر دور کامل 50 هزار تومان است. این قیمت بین افراد که می‌توانند بیش از 4 نفر باشند تقسیم می‌شود و می‌توان گفت برای هر نفر حدود 10 تومان و حتی کمتر در می‌آید.

مسیر دوچرخه سواری

دوچرخه سواری از تفریحات رایج در پارک کوهسنگی است چون این بوستان یکی از بهترین مسیرهای دوچرخه سواری را از آن خود کرده است و به مسیر سبز واقع در خیابان کوهسنگی و بعد از آن مسیری که از بوستان خارج می‌شود و به مسیر دوچرخه سواری در کمربند سبز شهر وصل می‌شود. جوان‌های بسیاری با عبور از مسیر دوچرخه سواری به صورت انفرادی یا گروهی از این فضا استفاده می‌کنند و شب یا روز به صورت تفریحی و گاهی مسابقه‌ای خود را سرگرم می‌کنند.

مسیر دوچرخه سواری در بخش‌هایی از پارک مثل موازات خیابان شهید خلیلی و انتهای خیابان جهان آرا (فروشگاه شهر ما) با مسیر کالسکه سواری همسایه می‌شود.

پاتیناژ و اسکیت سواری

در بخش‌هایی از بوستان کوهسنگی مثل کوهسنگی لند و مجاورت پارکینگ اصلی کوهسنگی در حاشیه بزرگراه کلانتری زمین‌هایی مخصوص پاتیناژ و اسکیت سورای تعبیه شده است. در کنار تفریح کلاس‌های آموزشی این تفریح هیجان انگیز و رشته ورزشی نیز در ایام سال برپا می‌شود.

کوهنوردی

مهمترین تفریح در پارکی که به نام یک کوه معروف شده است کوهنوردی است. کوه‌های دوگانه کوهسنگی چندان بلند نیستند و صعود از آن‌ها برای هر گروه سنی ممکن است. بر روی آن‌ها پلکان‌هایی تعبیه شده است و از بالا به پایین فواره‌ها و آبنماهایی سرریز شده است. با صعود به قله کوه، زمینی مسطح برای استراحت و صندلی‌هایی برای نشستن تعبیه شده است.از بالای کوه‌های کوهسنگی تمام شهر مشهد از جمله حرم امام رضا، برج‌ها و جاذبه‌های گردشگری دیده می‌شود. شب‌ها که چراغ‌های شهر روشن می‌شود منظره و چشم انداز پیش رو، بسیار دل انگیز تر است.

دیگر مکان‌های پارک کوهسنگی

موزه بزرگ خراسان

در حاشیه موزه بزرگ خراسان که در کنار پارکینگ اصلی خراسان در مجاورت بزرگراه کلانتری قرار گرفته از بهترین موزه‌های کشور است که به لحاظ طراحی نمای بیرونی شبیه به گنبد خورشید کلات نادری است. در موزه بزرگ خراسان که ورودی آن برای هر نفر معمولا 1500 تومان است، بخش‌های مختلفی از گالری و کارگاه گرفته تا موزه قرار گرفته است. بخش‌های مختلف موزه به آثاری از دوره پیش از اسلام و دوره اسلامی متعلق به محدوده خراسان اختصاص یافته است. از قسمت‌های جذاب آن موزه کودک و نوجوان و موزه فرش است. این موزه یک گالری صنایع دستی با محوریت سنگ های قیمتی دارد که در شهر مشهد به عنوان شهر سنگ اهمیت نمادین پیدا می‌کند.

فرهنگسرای کودک و آینده

این فرهنگسرا تنها فرهنگسرای اختصاصی کودکان در شهر مشهد است که در آن بازی‌های مختلف و کارگاه‌های آموزشی کودک یا مادر و فرزند به چشم می‌خورد. فرهنگسرای کودک در دوره‌های مختلف سال برنامه‌هایی به صورت رایگان یا ثبت نامی برگزار می‌شود و با استقبال زیادی از سوی خانواده‌ها روبرو می‌شود. فرهنگسرای کودک و آینده روبروی موزه بزرگ خراسان و در طبقات زیرین پارک قرار گرفته است.

مسجد

مسجد پارک کوهسنگی یکی از المان‌های شاخص کل بوستان است که با گنبد سفید و پیازی شکلش سال‌های سال به بوستان رونق داده است. مسجد در مرتفع ترین بخش‌های بوستان احداث شده و نماز جماعت در آن برپا می‌شود. این مسجد به هنگام نماز حال و هوای دیگری دارد و حتی به علت کمبود جا گاهی در بیرون آن نیز فرش پهن می‌کنند تا افراد بتوانند نماز را اقامه کنند. نمای بیروی مسجد یک عمارت چهار گوش و مرمری است که سرتاسر آن از گنبد تا دیواره ها سفید و براق است. نمای داخلی مسجد نیز با طراحی اسلامی و در عین حال پرهیز از شلوغی در طراحی زیبا شده است.

مرکز هنری چهار سوق

چهار سوق بازارچه ای شیک و مستطیلی در حاشیه کوهسنگی است که در بخشی از ایام سال با مغازه های آثار هنری رونق می گیرد. در حال حاضر این بازار تعطیل است و لی تا چند سال پیش برترین هنرمندان مشهد و کشور به عرضا آثار فاخرشان در آنجا مشغول بودند.

نمایشگاه صنایع دستی

در مناسبت‌های مختلف نمایشگاه هایی فصلی در نزدیکی پارکینگ شرقی کوهسنگی در میدان بزر و سبز آن برپا می‌شود. هنرمندان با احداث غرفه صنایع دستی و سوغات مشهد را عرضه می‌کنند. این غرفه‌ها از طرف شهرداری به صورت رایگان در اختیار هنرمندان قرار می‌گیرد.

از گذشته یکی از جاذبه‌های بوستان کوهسنگی مغازه‌های دیزی سنگی بود که در حاشیه پارک به چشم می‌خورد. در واقع اولین مغازه‌هایی که این دیزی‌ها را ارائه می کردند در همین پارک قرار داشتند. انواع آثار هنری و ظروفی که به نام سنگ هرکاره ساخته می شد در این بوستان عرضه می‌شد. الان آن خیابان‌ها تقریبا از بین رفته است ولی مغازه‌های دیگری نیز برای عرضه صنایع دستی و سوغات مشهد وجود دارد. البته این سوغات بیشتر صنایع دستی و آثار هنری است و سوغات خوراکی مشهد مثل زرشک و زعفران و این قبیل چیزها در اینجا به چشم نمی‌خورد.

کوهسنگی مشهد بیشتر بر روی آثار هنری متمرکز شده است. در ورودی بوستان از سمت خیابان کوهسنگی  یک سماور هر کاره سنگی بزرگ با کنده کاری‌های زیبا به چشم می‌خورد که نمایانگر رواج این هنر از گذشته تا کنون در مشهد است. 

مسیر دسترسی و آدرس بوستان کوهسنگی

مشهد، میدان شریعتی، انتهای خیابان کوهسنگی، بوستان بزرگ کوهسنگی؛ یا بزرگراه آسیایی، بعد از میدان جهاد و نرسیده به میدان تلویزیون، سمت راست.

خیابان کوهسنگی بعد از میدان شریعتی مستقیم به خیابان دانشگاه و بعد به خیابان هاشمی نژاد راه می‌یابد و از آنجا مستقیم به میدان راه آهن و ایستگاه راه آهن مشهد می‌رسد. خیابان کوهسنگی جزو محله‌های خوب و نسبتا مرفه مشهد به شمار می‌رود و به تازگی نیز پروژه‌های برج سازی مسکونی و اداری و هتل‌های بزرگ در آن احداث شده است.

مسیرهای اتوبوسی متعددی از داخل شهر و کمربندی جاده سنتو به کوهسنگی و ورودی‌های مختلف آن راه دارد و خط دو متروی مشهد نیز تا چند ماه دیگر تا بوستان کوهسنگی راه اندازی می‌شود.

پارک کوهسنگی دارای سه ورودی است: خیابان کوهسنگی، بلوار کلانتری و خیابان ابوذر غفاری ۳۷ . برای دسترسی به پارک کوهسنگی می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. ایستگاه اتوبوس کوهسنگی در خیابان کوهسنگی و در شرق مجموعه قرار دارد. ایستگاه مترو کوهسنگی نیز دقیقا در ورودی شرقی این مجموعه قرار گرفته است.

ساعات بازدید از پارک کوهسنگی

از این مجموعه همه روزه و در هر ساعت از شبانه روز می توانید بازدید کنید و از زیبایی های ساعت های مختلف لذت ببرید. فقط در نظر داشته باشید که استفاده از امکانات تفریحی پارک کوهسنگی از ساعت ۹ صبح تا ۲ بامداد است.

پارکینگ‌های بوستان کوهسنگی مشهد در خیابان‌های مختلفی مثل بزرگراه کلانتری با چندین ورودی و خروجی از خیابان‌های مختلف و یک پارکینگ دیگر در انتهای بلوار زکریاست. 

جاهای دیدنی نزدیک

آرامگاه نادر افشار: ۵ کیلومتر، خانه ملک: ۵ کیلومتر، حرم مطهر امام رضا: ۶ کیلومتر، پارک ملت مشهد: ۸.۳ کیلومتر

رستوران‌ها و غذاخوری‌های نزدیک

دیزی سرای کوهسنگی: ۱.۶ کیلومتر، خانه گریل: ۱.۶ کیلومتر، رستوران ایتالیایی لیو: ۱.۷ کیلومتر، رستوران قصر درویش:۱.۸ کیلومتر، رستوران نرمک: ۲.۵ کیلومتر

هتل‌های نزدیک

هتل هما: ۲.۸ کیلومتر، هتل آسیا: ۳.۸ کیلومتر،هتل قصر طلایی: ۵.۲ کیلومتر، هتل حلما: ۵.۲ کیلومتر، هتل جواهر شرق: ۶ کیلومتر

 

کوهسنگی یکی از قدیمی ترین و مشهورترین مکان‌های گردشگری شهر مشهد بوده که به دلیل وجود دو کوه سنگی مشرف به شهر به این نام خوانده می‌شود.

پایگاه خبری مشهد فوری (mashhadfori.com)

d5f43473e9

به گزارش مشهد فوری، کوهسنگی یکی از قدیمی ترین و مشهورترین مکان‌های گردشگری شهر مشهد بوده که به دلیل وجود دو کوه سنگی مشرف به شهر به این نام خوانده می‌شود. کوه‌هایی که صعود به نوک آن برایتان آسان است و در میان آن، راه پله‌هایی از جنس خود کوه قرار داده شده تا از آن بالا بروید.

در خبرها آمده است که امام رضا(ع) هنگام رسیدن به خراسان در این کوه مدتی تامل کرده اند و آنجا را مبارک شمردند و پیش بینی نمودند که در آینده‌ای نه چندان دور این کوه موجب برکت مردم شود. مردم این موضوع را به فال نیک گرفتند و به نشانه رونق آن تا کنون به عنوان یک بوستان و همچنین استخراج سنگ‌های هرکاره از آن منطقه استنباط کردند.

پارک کوهسنگی در جنوب غربی شهر مشهد و در انتهای خیابان کوهسنگی واقع شده است و دومین پارک بزرگ (بعد از پارک ملت) مشهد است. گفته می‌شود در گذشته که در این محل روستایی وجود داشت شاه عباس صفوی در سن ۱۶ سالگی در این روستا تاج‌گذاری کرد.

پارک کوهسنگی در میان مکان‌های تفریحی شهر مشهد از قدمت و شهرت بیشتری برخوردار است و یکی از زیباترین پارک‌های ساخته شده در ایران است. در این پارک، استخری بزرگ وجود دارد و تلفیق آب و منظره کوه سنگی، در میان پارک و فضای سبز آن منظره ای بسیار زیبا را به وجود آورده است.

پس از انقلاب و هشت سال دفاع مقدس بخاطر اهمیت کوهسنگی مشهد و منطقه‌ای آن بر بالای کوه 8 شهید گمنام را دفن کردند تا بر قداست این کوه ها افزوده شود و نام «جبل النور» را نیز از آن زمان به بعد بر این کوه گذاشتند. از مسیر اصلی که بر قله صعود می‌کنید شاهد عقب نشینی در کنار آبشار کوچکی هستید که اقامه نماز و دعاهایی اعم از ندبه، کمیل، توسل و ... در آن بالا برپا می شود. خیل عظیمی از جمعیت برای زیارت مزار شهدا می‌روند.

وقتی به انتهای رودکی١ می‌رسید، پلی را مقابلتان می‌بینید که به دامنه کوهسنگی ختم می‌شود. در آنجا محیطی آرام، ساکت و سرسبز مقابلتان مشاهده می‌کنید. به محض ورود به این مکان ابتدا با قبری بزرگ مواجه می‌شوید که متعلق به شیخ اسدا… یزدی است. در کنار آن یک هشت ضلعی بزرگ می‌بینید که هفت قبر در آن قرار دارد. این قبرها متعلق به افرادی ازجمله آقامیرزا عسکری رضوی مشهور به «آقابزرگ حکیم» و پسرش، همچنین فقیه ربانی شیخ سیف اللهی ایسی و تعدادی از مریدان این بزرگواران است که آنجا به خاک سپرده شده اند.

تفریحات بوستان کوهسنگی

بوستان کوهسنگی برای همه گروه‌های سنی قابل استفاده است و افراد به صورت گروهی یا انفرادی، در قالب تیم‌های جوان یا خانوادگی در آن به تفرج مشغول می‌شوند. تفریحات متنوعی در این بوستان برای افراد با گروه‌های سنی مختلف در نظر گرفته شده است. در ادامه به این تفریحات اشاره می‌کنیم.

شهر بازی‌های پارک کوهسنگی مشهد

شهربازی‌های متعددی به صورت رایگان در قسمت‌های مختلف پارک احداث شده است که با بازی‌هایی مثل سرسره‌های سرپوشیده و سرباز، النگ دو لنگ، تاب بازی و بازی‌هایی همچون منچ زمینی و غیره به صورت رایگان و بازی‌هایی مثل ترامپولین، پارک‌های بادی، منوریل با هزینه تجهیز شده است.

کوهسنگی لند یکی از شهربازی‌های مشهد است که علاوه بر بازی‌های رایگان معمول از قایق سواری در دریاچه، جامپینگ، زوربال استوانه در آب، قطار کودک و... نیز برخوردار است.

کالسکه سواری

از تفریحات نوستالوژیک موجود در بوستان کوهسنگی که از گذشته به یادگار مانده است می‌توان به کالسکه سواری اشاره کرد. اسب‌ها به این کالسکه‌ها وصل شده اند و گردشگران را در مسیر کالسکه سواری دور تا دور پارک می‌چرخانند. قیمت کالسکه سواری در یک مسیر 35 هزار تومان ودر دور کامل 50 هزار تومان است. این قیمت بین افراد که می‌توانند بیش از 4 نفر باشند تقسیم می‌شود و می‌توان گفت برای هر نفر حدود 10 تومان و حتی کمتر در می‌آید.

مسیر دوچرخه سواری

دوچرخه سواری از تفریحات رایج در پارک کوهسنگی است چون این بوستان یکی از بهترین مسیرهای دوچرخه سواری را از آن خود کرده است و به مسیر سبز واقع در خیابان کوهسنگی و بعد از آن مسیری که از بوستان خارج می‌شود و به مسیر دوچرخه سواری در کمربند سبز شهر وصل می‌شود. جوان‌های بسیاری با عبور از مسیر دوچرخه سواری به صورت انفرادی یا گروهی از این فضا استفاده می‌کنند و شب یا روز به صورت تفریحی و گاهی مسابقه‌ای خود را سرگرم می‌کنند.

مسیر دوچرخه سواری در بخش‌هایی از پارک مثل موازات خیابان شهید خلیلی و انتهای خیابان جهان آرا (فروشگاه شهر ما) با مسیر کالسکه سواری همسایه می‌شود.

پاتیناژ و اسکیت سواری

در بخش‌هایی از بوستان کوهسنگی مثل کوهسنگی لند و مجاورت پارکینگ اصلی کوهسنگی در حاشیه بزرگراه کلانتری زمین‌هایی مخصوص پاتیناژ و اسکیت سورای تعبیه شده است. در کنار تفریح کلاس‌های آموزشی این تفریح هیجان انگیز و رشته ورزشی نیز در ایام سال برپا می‌شود.

کوهنوردی

مهمترین تفریح در پارکی که به نام یک کوه معروف شده است کوهنوردی است. کوه‌های دوگانه کوهسنگی چندان بلند نیستند و صعود از آن‌ها برای هر گروه سنی ممکن است. بر روی آن‌ها پلکان‌هایی تعبیه شده است و از بالا به پایین فواره‌ها و آبنماهایی سرریز شده است. با صعود به قله کوه، زمینی مسطح برای استراحت و صندلی‌هایی برای نشستن تعبیه شده است.از بالای کوه‌های کوهسنگی تمام شهر مشهد از جمله حرم امام رضا، برج‌ها و جاذبه‌های گردشگری دیده می‌شود. شب‌ها که چراغ‌های شهر روشن می‌شود منظره و چشم انداز پیش رو، بسیار دل انگیز تر است.

دیگر مکان‌های پارک کوهسنگی

موزه بزرگ خراسان

در حاشیه موزه بزرگ خراسان که در کنار پارکینگ اصلی خراسان در مجاورت بزرگراه کلانتری قرار گرفته از بهترین موزه‌های کشور است که به لحاظ طراحی نمای بیرونی شبیه به گنبد خورشید کلات نادری است. در موزه بزرگ خراسان که ورودی آن برای هر نفر معمولا 1500 تومان است، بخش‌های مختلفی از گالری و کارگاه گرفته تا موزه قرار گرفته است. بخش‌های مختلف موزه به آثاری از دوره پیش از اسلام و دوره اسلامی متعلق به محدوده خراسان اختصاص یافته است. از قسمت‌های جذاب آن موزه کودک و نوجوان و موزه فرش است. این موزه یک گالری صنایع دستی با محوریت سنگ های قیمتی دارد که در شهر مشهد به عنوان شهر سنگ اهمیت نمادین پیدا می‌کند.

فرهنگسرای کودک و آینده

این فرهنگسرا تنها فرهنگسرای اختصاصی کودکان در شهر مشهد است که در آن بازی‌های مختلف و کارگاه‌های آموزشی کودک یا مادر و فرزند به چشم می‌خورد. فرهنگسرای کودک در دوره‌های مختلف سال برنامه‌هایی به صورت رایگان یا ثبت نامی برگزار می‌شود و با استقبال زیادی از سوی خانواده‌ها روبرو می‌شود. فرهنگسرای کودک و آینده روبروی موزه بزرگ خراسان و در طبقات زیرین پارک قرار گرفته است.

مسجد

مسجد پارک کوهسنگی یکی از المان‌های شاخص کل بوستان است که با گنبد سفید و پیازی شکلش سال‌های سال به بوستان رونق داده است. مسجد در مرتفع ترین بخش‌های بوستان احداث شده و نماز جماعت در آن برپا می‌شود. این مسجد به هنگام نماز حال و هوای دیگری دارد و حتی به علت کمبود جا گاهی در بیرون آن نیز فرش پهن می‌کنند تا افراد بتوانند نماز را اقامه کنند. نمای بیروی مسجد یک عمارت چهار گوش و مرمری است که سرتاسر آن از گنبد تا دیواره ها سفید و براق است. نمای داخلی مسجد نیز با طراحی اسلامی و در عین حال پرهیز از شلوغی در طراحی زیبا شده است.

مرکز هنری چهار سوق

چهار سوق بازارچه ای شیک و مستطیلی در حاشیه کوهسنگی است که در بخشی از ایام سال با مغازه های آثار هنری رونق می گیرد. در حال حاضر این بازار تعطیل است و لی تا چند سال پیش برترین هنرمندان مشهد و کشور به عرضا آثار فاخرشان در آنجا مشغول بودند.

نمایشگاه صنایع دستی

در مناسبت‌های مختلف نمایشگاه هایی فصلی در نزدیکی پارکینگ شرقی کوهسنگی در میدان بزر و سبز آن برپا می‌شود. هنرمندان با احداث غرفه صنایع دستی و سوغات مشهد را عرضه می‌کنند. این غرفه‌ها از طرف شهرداری به صورت رایگان در اختیار هنرمندان قرار می‌گیرد.

از گذشته یکی از جاذبه‌های بوستان کوهسنگی مغازه‌های دیزی سنگی بود که در حاشیه پارک به چشم می‌خورد. در واقع اولین مغازه‌هایی که این دیزی‌ها را ارائه می کردند در همین پارک قرار داشتند. انواع آثار هنری و ظروفی که به نام سنگ هرکاره ساخته می شد در این بوستان عرضه می‌شد. الان آن خیابان‌ها تقریبا از بین رفته است ولی مغازه‌های دیگری نیز برای عرضه صنایع دستی و سوغات مشهد وجود دارد. البته این سوغات بیشتر صنایع دستی و آثار هنری است و سوغات خوراکی مشهد مثل زرشک و زعفران و این قبیل چیزها در اینجا به چشم نمی‌خورد.

کوهسنگی مشهد بیشتر بر روی آثار هنری متمرکز شده است. در ورودی بوستان از سمت خیابان کوهسنگی  یک سماور هر کاره سنگی بزرگ با کنده کاری‌های زیبا به چشم می‌خورد که نمایانگر رواج این هنر از گذشته تا کنون در مشهد است. 

مسیر دسترسی و آدرس بوستان کوهسنگی

مشهد، میدان شریعتی، انتهای خیابان کوهسنگی، بوستان بزرگ کوهسنگی؛ یا بزرگراه آسیایی، بعد از میدان جهاد و نرسیده به میدان تلویزیون، سمت راست.

خیابان کوهسنگی بعد از میدان شریعتی مستقیم به خیابان دانشگاه و بعد به خیابان هاشمی نژاد راه می‌یابد و از آنجا مستقیم به میدان راه آهن و ایستگاه راه آهن مشهد می‌رسد. خیابان کوهسنگی جزو محله‌های خوب و نسبتا مرفه مشهد به شمار می‌رود و به تازگی نیز پروژه‌های برج سازی مسکونی و اداری و هتل‌های بزرگ در آن احداث شده است.

مسیرهای اتوبوسی متعددی از داخل شهر و کمربندی جاده سنتو به کوهسنگی و ورودی‌های مختلف آن راه دارد و خط دو متروی مشهد نیز تا چند ماه دیگر تا بوستان کوهسنگی راه اندازی می‌شود.

پارک کوهسنگی دارای سه ورودی است: خیابان کوهسنگی، بلوار کلانتری و خیابان ابوذر غفاری ۳۷ . برای دسترسی به پارک کوهسنگی می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. ایستگاه اتوبوس کوهسنگی در خیابان کوهسنگی و در شرق مجموعه قرار دارد. ایستگاه مترو کوهسنگی نیز دقیقا در ورودی شرقی این مجموعه قرار گرفته است.

ساعات بازدید از پارک کوهسنگی

از این مجموعه همه روزه و در هر ساعت از شبانه روز می توانید بازدید کنید و از زیبایی های ساعت های مختلف لذت ببرید. فقط در نظر داشته باشید که استفاده از امکانات تفریحی پارک کوهسنگی از ساعت ۹ صبح تا ۲ بامداد است.

پارکینگ‌های بوستان کوهسنگی مشهد در خیابان‌های مختلفی مثل بزرگراه کلانتری با چندین ورودی و خروجی از خیابان‌های مختلف و یک پارکینگ دیگر در انتهای بلوار زکریاست. 

جاهای دیدنی نزدیک

آرامگاه نادر افشار: ۵ کیلومتر، خانه ملک: ۵ کیلومتر، حرم مطهر امام رضا: ۶ کیلومتر، پارک ملت مشهد: ۸.۳ کیلومتر

رستوران‌ها و غذاخوری‌های نزدیک

دیزی سرای کوهسنگی: ۱.۶ کیلومتر، خانه گریل: ۱.۶ کیلومتر، رستوران ایتالیایی لیو: ۱.۷ کیلومتر، رستوران قصر درویش:۱.۸ کیلومتر، رستوران نرمک: ۲.۵ کیلومتر

هتل‌های نزدیک

هتل هما: ۲.۸ کیلومتر، هتل آسیا: ۳.۸ کیلومتر،هتل قصر طلایی: ۵.۲ کیلومتر، هتل حلما: ۵.۲ کیلومتر، هتل جواهر شرق: ۶ کیلومتر

 

منبع: مشهد فوری

316

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

اخبار ایران و جهان